Linki sponsorowane

Szagma zwana Zaginionymi Światami

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +11 (od 11 głosy)

SzagmaGdy wspominamy filmy animowane, emitowane w Polskiej telewizji w latach osiemdziesiątych, do głowy przychodzą przede wszystkim Bolek i Lolek, Reksio i wyświetlane sporadycznie kreskówki Hanny Barbery. Na ich tle dość nietypowo wypada Szagma, opowieść o tajemniczym świecie pod powierzchnią Ziemi.

Les Mondes Engloutis (w wolnym tłumaczeniu: Zapadnięte lub Zatopione Światy) to serial animowany produkcji francuskiej. Składa się z 52 odcinków, podzielonych na 2 sezony. W Polsce był on emitowany w ramach programu Drops od roku 1987 pod tytułem Szagma albo Zaginione Światy. Dziś niestety obejrzenie go w języku innym niż francuski graniczy z niemożliwością. W Internecie znaleźć można pojedyncze odcinki w języku polskim lub angielskim, cała seria jednak sprawia wrażenie, jakby zapadła się pod powierzchnię Ziemi.

Arkadia, kryjące się pod skorupą naszej planety królestwo, od czasu Wielkiego Kataklizmu jest domem dla pradawnej cywilizacji – prawdopodobnie potomków Atlantów. Przetrwanie jej zapewnia sztuczne słońce, zwane Szagmą. Serial rozpoczyna się, Serial rozpoczyna się, gdy zaczyna ono gasnąć. Grupa arkadyjskich dzieci wbrew zakazom Starszyzny udaje się do zakazanego muzeum. Nie znajdują tam wprawdzie sposobu na naprawę swego źródła energii, tworzą jednak Arkanę, piękną dziewczynę, obdarzoną niezwykłymi mocami. Mieszkańcy podziemnego miasta wysyłają ją na powierzchnię, w poszukiwaniu pomocy. Spotyka ona dwójkę dzieci, Rebekę i Boba, jak również tajemniczego gladiatora Spartakusa. Wspólnie ruszają w podróż poprzez niezwykłe krainy. Po piętach depcze im jednak ekipa mniej groźnych a bardziej komicznych piratów, pod wodzą Maskagaza, którzy chcą porwać Arkanę i wykorzystać jej zdolności.

YouTube Preview Image

Tym co odróżnia Szagmę od innych seriali z tego okresu, jest przede wszystkim ciągłość fabularna. każdy odcinek to samodzielna historia, ale większość łączy się ze sobą, stanowiąc elementy dłuższej opowieści. Mimo, że jest to pozycja dla młodszych widzów, jej atmosfera jest również zupełnie inna niż w typowej kreskówce dla dzieci. Niezwykły świat pod morzami, cywilizacja na skraju katastrofy, niewolnictwo i bratobójcze walki w niczym nie przypominają przygód robotów z kosmosu, czy wiewiórczych detektywów. Inność tej animacji podkreśla znakomita muzyka. Ścieżka dźwiękowa Les Mondes Engloutis nie zestarzała się ani trochę. Czołówka po dziś dzień wywołuje u mnie ciarki. Moim ulubionym utworem pozostaje jednak piosenka Piratów. Trochę gorzej wypada animacja, której daleko do płynności japońskich czy amerykańskich kreskówek z późnych lat osiemdziesiątych. Postacie i tła są jednak narysowane bardzo ładnie i nawet dzisiaj mogą się podobać.

Warto również przeczytać:

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +11 (od 11 głosy)
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

2 odpowiedzi do Szagma zwana Zaginionymi Światami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook