Linki sponsorowane

Mario – historia mniej znana

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +6 (od 6 głosy)

Na pewno każdy o nim słyszał, a większość grała chociaż w jedną grę z nim w roli głównej. Jest ikoną gier komputerowych i konsolowych. Pojawił się w ponad 200 tytułach i nadal wydawane są gry z jego udziałem. Mowa tu oczywiście o Mario – hydrauliku z Brooklynu, włoskiego pochodzenia, który wspólnie z bratem Luigi ratuje urodziwą (chociaż przez ilość pikseli czasami ciężko było to stwierdzić) księżniczkę z rąk złego smoka. Tak w skrócie wyglądała fabuła tej kultowej platformówki, która w czasach mojej młodości potrafiła zniszczyć niejednego Gameboya i pada od Pegasusa.

Postać Mario wymyślił Shigeru Miyamoto – grafik z firmy Nintendo. W stworzonej przez niego w 1981 roku grze – Donkey Kong po raz pierwszy pojawił się nasz słynny hydraulik. Pierwotnie Miyamoto chciał, aby bohaterem gry był znany entuzjasta szpinaku Popeye oraz jego narzeczona Olive. Zamiast małpy miał prawdopodobnie pojawić się Bluto – rywal Popeye’a. Na szczęście grafik nie był wtedy w stanie nabyć licencji na używanie tych postaci.


Miyamoto chciał, aby jego nowa postać pojawiała się w każdej stworzonej przez niego grze wideo, stąd pierwotne imię Mario – „Mr. Video”. Finalnie bohaterami gry byli jednak Jumpman, Donkey Kong oraz Pauline. Imię Mario pojawiło się podczas wprowadzania gry na rynek amerykański. Siedziba Nintendo Of America mieściła się wówczas w magazynie wynajmowanym u biznesmena o imieniu Mario Segal. Firma spóźniała się niestety z opłatami więc Mario udał się po swoje należności (sic!). Po ostrej wymianie zdań udało się w końcu go przekonać, że firma ureguluje zaległości. I tym oto sposobem Mario stał się Mariem, jak się okazuje został nazwany na cześć wściekłego biznesmena. Może dlatego w kolejnej grze „Donkey Kong Junior” Mario ukazany jest jako czarny charakter – więzi Donkey Konga a jego syn Donkey Kong Junior próbuje go uwolnić. Dla przypomnienia poniżej  gra z Mario w roli głównej 🙂

I coś dla ucha 🙂

YouTube Preview Image

Warto również przeczytać:

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +6 (od 6 głosy)
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook