Linki sponsorowane

Stare telefony komórkowe

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +9 (od 13 głosy)

Co potrafi Twój telefon? Siedzisz na fejsie? Czytasz maile? Przeglądasz Internet? Korzystasz z geolokalizacji, gps i innych bajerów? Super! A czy Twój telefon potrafi jeszcze dzwonić i wysyłać smsy? 😉 Oczywiście to tylko żart bo sam jestem gadżetomaniakiem ale przepaść technologiczna jaka dzieli telefony sprzed 20 lat i dzisiejsze jest ogromna. Obecnie technologie powstające na potrzeby telefonów komórkowych czy bardziej smartfonów to szalejąca branża, która atakuje nas co chwila nowymi rozwiązaniami i aplikacjami. Dawniej komórki budziły nie mniejsze emocje jednak cieszyło coś innego. Cieszyła możliwość kontaktu z drugą osobą o każdej porze i z każdego miejsca. Gdy już ktoś zdecydował się wydać te 2 czy 3 zł/min i do Ciebie zadzwonił to człowiek cieszył się jak wariat 🙂

„Skóra, fura i komóra” – tak żartobliwie określało się pierwszych entuzjastów telefonów komórkowych ponieważ dawniej był on domeną ludzi bogatych i szczytem „lansu” 🙂 Pamiętam sytuację jak kiedyś jechałem autobusem i gość siedzący przede mną całą drogę rozmawiał przez swoją Nokię, głośno manifestując fakt posiadania telefonu komórkowego. W pewnym momencie telefon, który trzymał przy uchu zadzwonił. Facet się speszył i szybko wysiadł na następnym przystanku bo pół autobusu miało niezły ubaw 🙂

Historia telefonów komórkowych

Pierwszy komercyjny telefon komórkowy (chociaż nie przypomina tego, co dzisiaj nazywamy telefonem komórkowym) został skonstruowany przez firmę Bell Systems w 1946 roku. Nosił nazwę MTS (Mobile Telephone System) Był dosyć sporych rozmiarów i na pewno nie był tani. Usługa kosztowała 30 $ miesięcznie (odpowiednikiem dzisiaj jest 330 $) plus dodatkowe opłaty za rozmowy.

 

W 1956 roku (testowany był już w 1954) firma Ericsson wypuściła na rynek telefon MTA (Mobile System A). Był to pierwszy automatyczny telefon komórkowy – nie potrzebował żadnej dodatkowej obsługi ale ważył 40 kg.

 


Motorola DynaTAC  (Dynamic Adaptive Total Area Coverage) to pierwszy telefon mobilny z prawdziwego zdarzenia, którego dzięki jego rozmiarom nie trzeba było wozić samochodem. Powstał w roku 1973 (dopuszczony do sprzedaży w 1983 roku) a jego wynalazcą był Martin Cooper. Pierwszą osobą do jakiej Cooper zadzwonił przez swój nowo skonstruowany telefon był jego rywal z działu badawczego firmy Bell – Joel Engelem (miał facet tupet). Telefon pozwalał na 30 minut rozmowy a jego czas czuwania wynosił 8 godzin. Waga to prawie 2kg a koszt pierwszych egzemplarzy to 3995 $. Cooper przyznał później, że do zaprojektowania tego telefonu zainspirował go kapitan Kirk ze Star Treka i jego komunikator.

YouTube Preview Image

 

Kolejnym wartym wspomnienia telefonem był Motorola MicroTAC 9800X. Pierwszy prawdziwie kieszonkowy telefon z 1989 roku.Następny szczebel ewolucji to telefony GSM. Pierwszy z nich, który można było spokojnie trzymać w ręku nie spędzając wcześniej 3 lat w siłowni to Motorola International 3200 z 1992 roku. W Niemczech znana była jako „kość”. Jeśli ktoś chciałby kupić sobie najbardziej oldskulowy, działający obecnie telefon to jest to chyba najlepsza propozycja.

 

Wartym uwagi jest też telefon IBM Simon, który sprzedawany był od 1994 roku. Można powiedzieć że był on protoplastą dzisiejszych smartfonów.  Posiadał pager, fax oraz dotykowy ekran (hurra!) . Jak na pierwszego smartfona przystało posiadał też takie funkcje jak książka adresowa, e-mail, kalendarz,  organizator, kalkulator i notatnik.

 

 

Początki telefonii komórkowej w Polsce

W Polsce telefonia komórkowa rozpoczęła się w 1992 roku. Pierwsza sieć była siecią analogową (1g) obsługiwaną przez firmę Centertel a pierwszymi modelami telefonów Nokia City Man 450 (zwana cegłą) i Motorola 2000 (zwana kaloryferem).

YouTube Preview Image

  
W 1996 pojawili się pierwsi operatorzy GSM – Era i Plus. W 1998 do sieci dołączył Centertel jako „Idea”. Firma wprowadziła słynne karty POP, dzięki którym nie trzeba było podpisywać umowy z operatorem. W ten sposób telefony komórkowe stały się dostępne dla przeciętnego Kowalskiego (przecież „POPaki nie płacą” :)). Modele telefonów były coraz tańsze i skierowane do masowego odbiorcy. Oprócz podstawowych funkcji jak książka telefoniczna, wiadomości SMS, rejestr połączeń komórki zaczęły również dostarczać rozrywki. Większość na pewno pamięta wypuszczoną na rynek w 1999 roku Nokię 3210 i jej słynnego „Węża”. Model ten posiadał też jako jeden z pierwszych możliwość przesyłania wiadomości obrazkowych. Ważne było też wgranie (albo ręczne wprowadzenie nut) dzwonka monofonicznego, który był „na topie”. Dodatkowo wymienne obudowy i tapety sprawiły, że Nokia 3210 sprzedawała się jak świeże bułeczki. Nokia zyskała dominującą pozycję na Polskim rynku telefonów komórkowych a kolejne modele cieszyły się również ogromną popularnością. Kilka z nich na pewno jeszcze leży w niejednej szufladzie 🙂

 

 

 

Warto również przeczytać:

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +9 (od 13 głosy)
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

2 odpowiedzi do Stare telefony komórkowe

 • kloakier pisze:
  VA:F [1.9.22_1171]
  Ocena: 0 (od 0 głosy)

  …Coś przykrótka ta historia telefonii komórkowej w Polsce, sporo było różnych modeli różnych firm a tu raptem aż wszystkie 3

 • Wika pisze:
  VA:F [1.9.22_1171]
  Ocena: 0 (od 0 głosy)

  Super strona, można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć !!!!!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook