Linki sponsorowane

Zabawka stara jak świat – jojo

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +3 (od 3 głosy)

Jedna z najstarszych zabawek jakie powstały dawała wiele radości już starożytnym Grekom w 500 roku p.n.e. Do dziś przetrwały urny z tamtego okresu ukazujące dzieci bawiące się jojo, a nawet z opisami trików (podobno znali „Walk The Dog” i „Around The World” :)). Ich zabawki wykonane były z terakoty a po okresie dojrzewania składane były bogom w ofierze. Podobne freski odnaleziono na ścianach budowli Majów i do dzisiaj można je oglądać w muzeum antropologicznym w Meridzie na Jukatanie. Kolejny raz jojo ukazuje się na obrazie czteroletniego wówczas władcy Francji – Ludwika XVII namalowanym przez Elizabeth Vigee-Le Brun, który podziwiać można w Luwrze. Entuzjastą jojo był również Napoleon, któremu pomagało ono w walce ze stresem ale podobno też posłużył się nim aby ogłuszyć strażnika podczas ucieczki z wyspy Elba (zapewne musiało być ciężkie :)).

Ojczyzną Jojo są Filipiny, skąd wywodzi się powszechnie używana nazwa yo-yo. Pochodzi ona od filipińskiego słowa „yóyo” co w dosłownym  tłumaczeniu oznacza „chodź chodź” albo wróć. Plemiona zamieszkujące te tereny używały pierwotnej wersji jojo – kamienia na sznurku, do polowania na zwierzęta. Pod koniec XIX wieku Filipińczyk Pedro Flores przyjechał do San Francisco i w 1928 roku założył pierwszą firmę masowo produkującą jojo. To również on wpadł na pomysł aby sznurek jojo był przywiązany luźno, dzięki czemu po jego rozwinięciu jojo mogło się kręcić w miejscu co stworzyło możliwość wykonywania całej gamy nowych trików. Rok później Donald F Duncan zobaczył wielki potencjał drzemiący w zabawce i odkupił od Floresa firmę, która od tej pory nazywała się Genuine Duncan YoYo Company. W roku 1962, dzięki kampani reklamowej w telewizji, firma sprzedała ponad 54 miliony sztuk jojo. To więcej niż było  dzieci w Ameryce.Prawdziwą rewolucje przyniósł rok  1974. Powstało pierwsze jojo z plastyku zwane ProYO, stworzone przez PlayMaxx – firmę założoną przez Donalda F Duncana Juniora. Poprawiło to to jego wytrzymałość , stabilność i jakość oraz pozwoliło na obniżkę ceny. Model ten był sprzedawany do roku 1996 bez większych modyfikacji. Został zastąpiony wersją ProYO II, które dzięki specjalnej metodzie wtryskiwania plastyku było jeszcze bardziej wytrzymałe. Kolejne lata ewolucji stworzyły pierwsze jojo z łożyskiem kulkowym o nazwie Turbo Bumble Bee. Pojawiło się również jojo świecące, grające, fosforyzujące czy gwiżdżące.

Najważniejsze jednak, aby jojo dawało frajdę z zabawy nim co niewątpliwie daje wykonywanie trików. Jeśli ktoś chce się ich nauczyć polecam poszperać na Youtubie. Jest tam mnóstwo filmików z opisami jak wykonać dany trik. Na koniec zobaczcie jak kręcą najlepsi (w roli głównej oczywiście Japończyk).

YouTube Preview Image

Warto również przeczytać:

VN:F [1.9.22_1171]
Jak wspominacie? +3 (od 3 głosy)
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook